čtvrtek 15. ledna 2015

Veganství NENÍ bez krutosti

Překlad Veganism is NOT cruelty free.

„Bojkotuj krutost, staň se veganem.“

„Zastav trýznění nevinných, staň se veganem.“

 „Veganský průvodce pro začátečníky pro život bez krutosti.“

Pokud jste stoupenci hnutí za práva zvířat, pak jste nejspíše viděli veganství podané takto – jako nástroj lidem, kteří nechtějí ubližovat zvířatům, kteří chtějí přestat platit za ubližování zvířatům. Jak praktické, že? Nakonec, není tohle zejména tím důvodem, proč se mnozí z nás stali veganem? No, jak intuitivně přitažlivé je hřiště na prodej, mem „bez krutosti“ není trefný, ani nápomocný pro nelidská zvířata. Pokud něčím, je to aktivně škodlivé hnutí za práva zvířat – a tak i pro zvířata samotná.

Abychom pochopili proč, nejprve musíme čelit hořké pravdě: Veganství není bez krutosti. Veganství neochrání nesčetně myší, hadů, zajíců (králíků), kteří jsou úmyslně otráveni nebo nedbale přejeti, aby lidé mohli sklízet obilí. Veganství neochrání žáby, ryby a jiná vodní zvířata, která umírají kvůli splaškům pesticidů z našeho ovoce a zeleniny. Veganství nezlepší podmínky vykořisťovaných zemědělských dělníků. Veganství nezastaví vykořisťování a ničení životního prostředí (jinými slovy domovů a zdrojů potravin nelidských osob) kvůli těžbě ropy, vzácných kovů, atd., které nevegani a vegani spotřebovávají. Veganství ani nezamezí, aby nějaké volně žijící zvíře nebylo mučeno nebo zabito (s výjimkou těch nových veganů, kteří zamezí lovu nebo rybolovu – zejména, když lovili nebo rybařili).

Pro vegany je velmi důležité tohle uznat, protože, tak dlouho, jak budeme v této příšerně vykořisťovatelské kultuře žít – té, kterou agent Smith z Matrixu a Philip Wollen vhodně přirovnal k viru – tak budeme utrácet nějaké dolary tím nebo jiným způsobem placením krutosti. Vegan nebo ne vše to přispívá kultuře, která trýzní lidská nebo nelidská zvířata stejně tak, a my všichni (alespoň ti z nás s dostatečným ekonomickými možnostmi) můžeme učinit kroky ke snížení tohoto vkladu.

Všichni jsme zapojeni a všichni jsme vinni.

Zásadním problémem s memem „bez krutosti“ je pak popření této kolektivní viny. Nejen, že je tím drasticky podceněn problém, kterému čelíme, ignorace utrpení lidí a volně žijících zvířat ve veganských produktech, ale také šíříme zprávu, že eliminace, minimalizace nebo dokonce jen snížení něčí osobní účasti v systému násilí je dostatečné pro zřeknutí se morální odpovědnosti za jeho pokračování. Vegané se cítí morálně čistí a současně těží z ničení životů nelidí a jejich domovů, protože v podstatě, „Aspoň neplatíme za to,“ „Aspoň platíme méně než nevagané,“ „Aspoň platíme za to znechutí,“ a tak dále. Stručně řečeno, mém „bez krutosti“ poskytuje veganům pohodlí, které si nezasloužíme ignorováním škod, které společně způsobujeme. (Zní to trochu jako nevegansky, ne?)  

Jako vegani neseme výsadbu a zátěž uznání, že zvířata jsou osobnosti. Uvědomujeme si, že zde je biliony ne-li více osob, které jsou obětí naší kultury více než většina našich vrstevníků bere na vědomí. S tímto uznáním přichází povinnost – ne povinnost odstoupit od problému, ale povinnost zasáhnout; každým způsobem, kterým můžeme a všude, kde jsme jít, žít připomínáním těm, kteří jsou kolem nás, že právě teď žijeme uprostřed této hrůzy. Je to místo, ve kterém přichází veganství.

Život vegana je zejména a především politickým odporem proti speciesismu a lidské nadřazenosti. Je to věrný postoj proti předpokládanému a široce nezpochybnitelnému „právu“ lidí ničit, komodifikovat, vykořisťovat a zabíjet naše nelidský příbuzný. Nejzákladnější čin, který může člověk udělat, je ukázat ostatním, co opravdu znamená mít starost o nelidská zvířata -  vidět je proto, kým jsou, spíše než čím jsou.

Tohle bude vyžadovat mnohem více než základy pro dosažení osvobození zvířat.

Žádné komentáře: