úterý 3. srpna 2010

Proč odmítám?

Proč odmítám jíst maso, mléko, vejce, proč odmítám pokusy na zvířatech, proč si na sebe nevezmu cizí kůži, ani kožešinu, proč nechodím do cirkusu, proč mi vadí držet zvířata v zoo, proč vůbec odmítám jakékoliv vykořisťování, otročení, trávení, mučení a popravy zvířat? Stejně tak jako nechci, abych byl sám otročen, mučen, tráven, vykořisťován, vězněn nebo popraven, stejně tak jako nechci podstupovat bolest a utrpení, nechci, aby kdokoliv kvůli mně musel tohle podstupovat.

Ani na chvilku nepochybuji, že všechna zvířata jakéhokoliv živočišného druhu touží po svobodě obdobně tak jako já. Jsem si jist, že žádné zvíře nemá v úmyslu stát se výrobní jednotkou, pokusným objektem či cirkusovým otrokem, stejně tak vím, že žádné zvíře nemá v úmyslu strávit život v kleci, akváriu, teráriu, prostě být celý život někde zavřené.

Neznám jediný důvod, proč bych měl být jako člověk důležitější, než ostatní zvířata, stejně tak nevím, proč by moje zájmy měly být přednější, než zájmy ostatních zvířat.

Přiznávám, že většina nelidských zvířat má zničený život z lidské pohodlnosti, požitku, zábavy či tradice. Stejně tak jsem si vědom, že miliony nelidských zvířat člověk zavírá do takových míst, že kdyby se na místo nich zavřel sám, bylo by to tak asi správně nebo aspoň spravedlivé.

Stejně tak vím, že všechny chyby se nestaly dnes a není je jednoduché hned vyřešit, ale to, že jsem se narodil do světa, kde již chyby jsou, neznamená, že se zbavím zodpovědnost, a že je tohle ospravedlněním proč tyto chyby prodlužovat či je ještě více prohlubovat.

Pokud někdo srovnává zabíjení rostlin se zabíjením zvířat, pak mě napadá - Vytrhnout mrkev ze země je snad to samé jako popravit krávu střelou mezi oči z jateční pistole?

Jestliže někdo srovnává popravení krávy střelou z jateční pistole mezi oči s vytržením mrkve ze země, je to jako kdybych řekl, že utrhnout jablko je to samé, jako zabít člověka, protože tím jablko taky zabiješ.

Zvířata mají potřebu svobodného pohybu, rostlina potřebuje půdu plnou živin. Zvířata se rostlinami živý, vždy tak bude příznivější a rostlinám šetrnější pokud člověk bude rostliny a jejich plody či semena konzumovat přímo.

Žádné komentáře: