neděle 22. srpna 2010

Vzpoura netopýrů

Alon K. Raab: "Vzpoura netopýrů" (1995)

Severní Amerika, Turtle Island, obsazený vetřelci, kteří vedou válku proti celému světu.

Ať povstanou mravenci, mušle, vydry, vlci a losy! a přestanou se poskytovat robotickým národům.

Gary Snyder
Matka Země: Její Velryby

Zvířata začínají klást odpor. Zuby a drápy, křídly a packami, vedou válku proti civilizované tyranii a ničení.

Soucitní lidé vypalují stroje na farmách a kožešinových chovech, demolují řeznictví a pokoušejí se zastavit rodea, cirkusy a jiné formy "zábavy". Ale i samotná zvířata jednají na svou obranu a bojují za své vlastní osvobození.

Tyto akce vzpoury jsou prováděny jednotlivými zvířaty, jakož i celými komunitami a mají mnoho podob. Útěk ze zajetí je často používanou taktikou.

Zde bych rád zmínil a vzdal poctu orangutanovi, který utekl ze své vězeňské cely z městské zoo v Kansasu v červnu 1990 tak, že odšrouboval čtyři velké šrouby; Středoafrická vydra konžská, která si v prosinci 1991 vynutila cestu ven z drátěné klece portlandského zoologického vězeňského zařízení; aligátor, který vyšplhal vysokou rampu na vědecké výstavě v Seattle v říjnu 1991 a zmizel na několik hodin; slon ze ZOO v Louisville, který unikl v červnu 1994; vydra mořská jménem "Cody", která v září 1993, vyzbrojená sklolaminátovým šroubem vypáčeným z podlahy v akváriu Oregon Coast Aquarium namířila na okno a zničila jednu ze skleněných vrstev; šimpanzi "Ai" a "Akira" z Výzkumného institutu primátů na Kjótského univerzitě v Japonsku, použili klíče, které ukradli strážníkovi, aby si jimi otevřeli své klece, prošli halou a osvobodili svého kamaráda orangutana "Doodoo", a vyběhli na svobodu.

V dubnu 1990, kráva vezená na jedny turecký jatka, vyskočila z nákladního auta na střechu auta, které vezlo místního guvernéra, čím to auto rozmlátila a zranila funkcionáře. Osud té krávy nebyl v médiích uveden, ale doufáme, že byla schopna najít si svou cestu do hor. Deset let před tím, blízko města Salem v Oregonu, býk "Rufus" vyvalil dveře na nákladním autu, které jej vezlo na jatka. Volně se potuloval několik dní, dokud ho znovu nechytili a nevrátili jeho "majiteli". A v Káhiře v Egyptě v červnu 1993 během muslimského Eid-Al-Adha ("svátek obětování"), utekl jeden býk poté, co spatřil řezníka. Zvíře pronásledovalo jeho rádoby vraha až na třetí patro jeho apartmánu, kde zničilo veškerý nábytek a přinutilo ho schovat se v ložnici.

Některá zvířata byla znovu odchycena a vrácena do vězení, ale ta vydra, která byla naposledy viděna jak prochází cestu mezi portlandskou ZOO a Oregonským muzeem vědy a průmyslu, vcházející do blízkých lesů, je skutečnou inspirací a doufejme že jen předzvěstí mnohem odvážnějších úniků.

Někdy jsou zvířata na svobodě ve strategické pozici při vzdorování chamtivosti a zisku. V roce 1991 zablokoval Orel bělohlavý plány na tři miliony dolarů drahého projektu rozšíření silnice v Oregonu tím, že hnízdil blízko dálnice číslo 20. Orel stojící v cestě motorizované mánii je krásným pohledem.

Existují zvířata, která posouvají boj o jeden stupeň výše, jako například oříšek, který hnízdil v semaforu ve Washingtonu DC, a který se vrhal dolů a přepadával podnikatele. Jiní ptáci páchají sebevraždu tím, že vlétávají do tehdejších mašin vojenských letadel, čímž je vyřazují z provozu. Ukázkou solidarity ke zvířecímu kolegovi byla mezci (plemeno koně) "Ruthie", která kopla jezdce, guvernéra státu Idaho Cecila Andrus, během honitby, když na ni nakládal poraženého losa. Andrus utrpěl zlomený nos a hluboké tržné rány.

Belgický kokršpaněl, který odpálil brokovnici, čímž zabil lovce Jeana Guillaume; slon, který propíchl lovce Alana Lowe v Zimbabwe; a kráva, která zabila québeckého zemědělce Órigenésa Ste-Beana, když se pokoušel ukrást její novorozené telátko, jsou také hodni našeho respektu. Dávám přednost přesvědčování a výchově před zabíjením, ale v těchto popisech je určitá poetická spravedlnost.

Když se zvířata spojí, jsou schopna rozpoutat mocnou sílu. Před několika lety, v hlubinách předměstské pustiny Springfieldu v Massachusetts, racci obrúžkozobí bombardovali nové golfové hřiště a jeho sponzory golfovými míčky. Šokovaní golfisté byli nuceni se stáhnout z jejich voda-a-zem ničící činnosti na několik týdnů, a vzít v úvahu skutečnost, že mnoho let bylo toto území místem, kde tito ptáci hnízdili.

V létě roku 1989, centrum města Fort Worth v Texasu se zastavilo, když tisíce netopýrů (Tadarida brasiliensis) sestoupili na město. Na začátku tohoto století, netopýři způsobili velký zmatek v mnoha městech Texasu. Ve městě Austin napadli netopýři budovu soudu a sídlo vlády, létající během soudních řízení, zastavující soudní řízení a hnízdící v tmavých a chladných budovách.

V prastarých mýtech lidstva je zvířatům odevzdaný výjimečný respekt. Ovlivňují lidi nevyzpytatelnými způsoby a ztělesňují zvláštní vlastnosti. Jednali jako poslové, jako držitelé duší a darů a jako symbol všeho nádherného a kouzelného. Ptáci, ryby a savci (a jejich mnohé mutace s lidmi) byli prezentováni mnoha různými způsoby. Jejich běžnou vlastností byla schopnost odrazit nepřátelské útoky lidí pomocí triků, hravosti a moudrosti. Kojot a krkavec ze severozápadního pobřeží ostrova Turtle Island, Keen Keeng australských zlatých časů a posvátná včela Rhodosu, jsou jen některé z mnoha kouzelných bytostí, které chránily sebe a také životy ostatních zvířat a rostlin.

Jakmile se vyvinulo písmo, příběhy zvířat čelícím lidské aroganci a chamtivosti se začaly objevovat v hojném počtu v literatuře přírodní historie. Stačí se nám podívat jen na inspirativní zprávy, které poskytl říman Plinius Starší. Obdivoval slony, kteří odmítli bojovat proti svým příbuzným v cirkusech, pošlapali své lovce a pokoušeli se vymanit ze svých pout. Plinius psal také o delfínech, kteří přicházeli zachránit ostatní delfíny v zajetí, a divoké koně, potáplice, voli, žraloky, králíky a obří stonožky, kteří se bránili před lidmi a často i vyhráli. Jeho zprávy zahrnují také mnohé případy spojenectví mezi zvířaty a uvědomělými lidmi, kdy si navzájem pomáhali a získali tak vzájemnou lásku a úctu.

Středověké dílo O trestním stíhání zvířat popisuje velmi podrobně odkazy vepřů, krav, vrabců, havranů, ovcí, mezků, koní a dokonce i červů, kteří přinesli zkázu do lidského světa. Zvířata vyrušující bohoslužby, přerušující náboženské procesí v jejich nejslávnostnějším okamžiku a kazící zásoby potravin byla běžnými událostmi. V době, kdy byly prastaré tradice oslavující posvátnost přírody likvidovány a vyměňovány za světonázor nepřátelský k životu, jsou tato zvířata obviňována ze spojování se s démonickými silami. A tak jejich křesťanské soudy braly za odpovědnost za jejich činy. "Kriminálníci" byli souzeni v běžných soudních síních, odsouzeni a přísně potrestáni. Ve své zbožné horlivosti zapomněli jejich žalobci na fakt, že tyto dvounohé a čtyřnohé bytosti se věnovali partyzánské válce. Rebelovali proti lidem, kteří útočili na řeky, údolí a lesy. Stáli proti vetřelcům, kteří se angažovali v tom procesu kontroly, eufemisticky nazývaného "domestikace", která je ve skutečnosti zotročení a ekocídou - ničením přírody.

Žijeme nyní ve věku racionality a vědy, kde "dobře mínicí" lidé se nestydí vypustit ze svých úst klišé jako "najít rovnováhu mezi životním prostředím a ekonomickými zájmy", nebo "manažerovaní divočiny", jako kdyby divočina byla nějakým zbožím, z něhož se dá profitovat, která se dá kontrolovat a manipulovat.

Ničení divočiny (tam venku i v našem vlastním vnitru) pokračuje neustále rychlejším tempem. Doufejme, že akty sebeobrany a odporu od zvířat, ryb, ptáků a jejich lidských bratrů a sester budou jen přibývat. Až se tyto akce znásobují a zintenzivňují dokud nebude lidská tyranie poražena a nahrazena komunitou svobodných žijících bytostí, kteří si navzájem pomáhají v jejich magické cestě a znovu objevena prastará pouta krásy a kamarádství.

Z magazínu The Bear Essential, léto 1995, str. 18 ¬ 19�" (1995

Poděkování tomu, kdo tento text objevil a přeložil.

-------------------

"Bolí mě, že nedochází k povstání zvířat proti nám, k povstání těch trpělivých bytostí, krav, ovcí, všeho skotu, který se nemůže osvobodit z našeho jha (jařma). Představuji si rebelii šířící se z jatek do celého města. (...) Potěšilo by mě i vítězství jediného býka, vyhadzujúceho do vzduchu naříkajícím "hrdinu" toreadora as ním celou arénu lačniacu po krvi. Milejší by mi ale bylo povstání mírných, trpělivých obětí - ovcí a krav. Nerad bych popíral, že se to může stát, že se před nimi budeme jednou třást." - Elias Canetti (1905-1994, bulharský spisovateľ, laureát Nobelovi ceny za literatúru 1981)

Žádné komentáře: